^ Back to Top

Sport, turystyka i noclegi

Każdy potrzebuje od czasu do czasu wyrwać się z domu

Wejście na Mnicha zimowym wyzwaniem

Mnich z przewodnikiem

Górskie wyzwania

Mnich to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znaczących szczytów w polskich Tatrach. Migocząca tuż nad Morskim Okiem postać siedzącego w zadumie mnicha wzbudza zainteresowanie wielu turystów. Nie brak także chętnych, którzy decydują się na zdobycie szczytu. Dawniej Mnich uważany był za niedostępny, później jeden z najtrudniejszych. Obecnie na wejście na Mnicha decyduje się wiele osób, które pod opieką doświadczonych taterników pokonują 2068 m.n.p.m. Należy jednak pamiętać, że to wyzwanie nie dla każdego. Czasem warto wybrać kajaki na Kaszubach, jeśli nasza kondycja nie jest najlepsza.

Mnich – co warto o nim wiedzieć?

Mnich (2068 m.n.p.m.) to jeden z najciekawszych szczytów w polskiej części Tatr. Szczyt ten znajduje się w Dolinie Rybiego Potoku i każdego roku przyciąga rzesze turystów. Wejście na Mnicha do łatwych nie należy. Wymaga nie tylko uwagi i ostrożności, ale przede wszystkim doskonałej kondycji oraz umiejętności szybkiego reagowania w nieprzewidzianych sytuacjach. Konieczna jest także pomoc doświadczonego taternika, pełniącego funkcje koordynatora wyprawy. Mnich, podobnie jak Mięguszowieckie Szczyty, stanowi nieodłączny element krajobrazowy Morskiego Oka. Najsłynniejsza jest północno-wschodnia ściana Mnicha, która opada niemalże pionowo 260 m. Właśnie tędy prowadzą jedne z najtrudniejszych i najbardziej wymagających szlaków w Tatrach. Znacznie łatwiejsze są wejścia wiodące trasą zachodnią. Bez względu na trudność szlaku, najlepiej zdobywać Mnich z przewodnikiem.

Bezpieczne wejście na Mnicha

Mnich to szczyt, na który prowadzą wyłącznie drogi taternickie – nie ma żadnego, oznakowanego szlaku. Nie ma jednak żadnych ograniczeń wspinaczkowych – jedynym wymogiem jest wpis w elektronicznej książce wyjść taternickich. Należy pamiętać, aby niezwłocznie po zakończeniu wspinaczki wypisać się ze wspomnianej książki.

Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak zdobywać Mnich z przewodnikiem. Niezbędna jest oczywiście doskonała kondycja, podstawowe umiejętności wspinania i asekuracji oraz sprzęt wspinaczkowy.

Początkujący wspinacze, jak również zaawansowani turyści, wybierają najczęściej łatwiejsze trasy, korzystając z pomocy wysokogórskiego przewodnika. Warto podkreślić, że są to licencjonowani przewodnicy I i II stopnia, którzy zadbają o bezpieczeństwo turystów, zapewnią odpowiednią asekurację, wskażą właściwe chwyty i stopnie, a także przeprowadzą niezbędny instruktaż.

Wyprawy na Mnicha organizowane są zarówno w okresie wiosenno-letnim, jak i jesienno-zimowym, Należy jednak pamiętać, że zimowa wspinaczka to ekstremalne wyzwanie, wymagające uprzedniego przygotowania i doświadczenia.

Słowacki Gerlach – must have współczesnego taternika

Sporym zainteresowaniem cieszą się również wycieczki na Gerlach – najwyższy szczyt w słowackiej części Tatr. Wśród taterników żywe jest nawet powiedzenie, że na Gerlach musi wejść każdy, bo to najwyższy szczyt w Tatrach. Mnich z kolei zachwyca strzelistością i tajemniczością.

Wyprawa na Gerlach również wymaga nienagannej kondycji, umiejętności wspinaczkowych i przygotowania. Podobnie, jak w przypadku wspomnianego Mnicha, na Gerlach nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny. Niezbędna jest więc pomoc profesjonalnego, doświadczonego przewodnika wysokogórskiego.

Najpopularniejsze wejście na Gerlach prowadzi z Doliny Wielickiej, wyprawa tą trasą – ze względu na stopień trudności – jest możliwa wyłącznie latem.