^ Back to Top

Sport, turystyka i noclegi

Każdy potrzebuje od czasu do czasu wyrwać się z domu

Spływy Wdą malowniczym wyborem

spływy Wdą

Niezwykła rzeka Wda

Wda to bardzo urokliwa rzeka, która z powodu ciemnej barwy bywa nazywana Czarną Wodą. Jest lewym dopływem Wisły o długości 198 kilometrów. Ma spokojny, nizinny charakter. Jest bardzo zmienna, o malowniczych zakolach. Wypływa z jeziora Krążno. Przepływa przez Wdzydzki i Wdecki Park Krajobrazowy, Rezerwat Przyrody Kręgi Kamienne, czy Rezerwat Przyrody Krzywe Koło. To tu właśnie znajdują się jej najpiękniejsze odcinki. Weekendowe czy wakacyjne kajaki na Kaszubach to nie lada atrakcja. Szlaki uchodzą za nietrudne, a prędki prąd ułatwia wiosłowanie. Wiele odcinków jest odpowiednich nawet dla początkujących kajakarzy. Przeszkody występują nieczęsto i nie są trudne do ominięcia. Rzeka jest doskonale oznakowana. Dlatego też spływy Wdą sprawdzą się dla każdego poziomu zaawansowania.

Malownicze spływy Wdą dla każdego

Przepiękne okolice na terenie parków krajobrazowych należą do obszaru Borów Tucholskich. Magnetyczne wysokie urwiste, a przy tym zalesione brzegi stanowią niezwykle romantyczną scenerię. Często punktem startu dla kajakarzy jest miejscowość Lipusz. Znajduje się tu pole namiotowe. Można zobaczyć Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego, neogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła z figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem z ok.1500 r..

Bardzo wielu wodniaków kończy spływ nad jeziorem Żur w Tleniu. Są jednak i tacy, co płyną jeszcze ponad 40 kilometrów, aż do ujścia Wdy do Wisły. Jest to niedaleko zamku Krzyżaków w Świeciu. Kajaki Kaszuby to cudowny pomysł na rodzinny wypad. Malownicze przełomy działają hipnotyzująco. Woda o drugiej klasie czystości zachęca do kąpieli, która zawsze jest świetną atrakcją spływu. Dla początkujących wodniaków najlepsze będą 2-3 godzinne trasy, jak na przykład ze Starej Rzeki do Tlenia, czy z Tlenia do Żuru. Odcinek z Błędna do Tlenia to 20 kilometrów spływu przez piękne rejony Borów Tucholskich.

Dłuższe spływy firmowe

Bardzo popularne są spływy kajakowe dla firm Wdą. Mogą być jednodniowe, czy weekendowe. Dla wytrwałych mogą być również tygodniowe, czy nawet dłuższe. Wypożyczalnia kajaków Kaszuby dostarczy sprzęt według potrzeb wodniaków. Mogą to to być: jedynki, dwójki czy kanadyjki.